👤

un corp are masa de 2,5 g si volumul de 1 cm la a treia.Determinati densitatea corpului

Răspuns :

Se SI

M=2,5 gr 0,002kg

V=1 cm 0.01 m

______________________

Densitatea-?

Rezolvare:

[tex]m = \frac{0.002}{0.01} = 0.2 - densitatea[/tex]