👤

Cat costa 10,7 Kg de zahar,știind că 3 Kg costa 9 lei?
vă rogggg din suflet sa mă ajutații!
:-(​


Răspuns :

Cat costa 10,7 Kg de zahar,știind că 3 Kg costa 9 lei?

avem:

3kg=9 lei |:3

1kg=3 lei

10,7×3=32.1 lei

Succes

Salut adrian6189!Răspunsul e chiar aici!

3,2 kg.............9,28 lei

10,7kg...............x

-------------------------

x=10,7 x 9,28:3,2=31,03 lei