Răspuns :
Cat costa 10,7 Kg de zahar,știind că 3 Kg costa 9 lei?
avem:
3kg=9 lei |:3
1kg=3 lei
10,7×3=32.1 lei
Succes
Salut adrian6189!Răspunsul e chiar aici!
3,2 kg.............9,28 lei
10,7kg...............x
-------------------------
x=10,7 x 9,28:3,2=31,03 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!