👤

un corp cu masa de 20kg se deplaseaza pe distanta de 600m in 2 min. m=20kg delta=600m st=2min Aflati: v= Ecinetica=


dau coroana!​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

formula este

Ec= m x v 2(la puterea a doua)

                 2

Calcul:

Ec=1/2*m*v2(la puterea a doua)

Ec=0,5*20*360000

Ec=3600000

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari