👤

Ce concentrație procentuală are soluția obținută prin amestecarea a 10g zahar cu o cantitate de apă 10 mai mare?

Răspuns :

Răspuns:

md=masa dizolvata

m apa=masa apei

ms=masa solutiei 

c=concentratia

In cazul nostru md=80 g (zaharul)

Stim ca ms= md+ m apa=80+240=320 g

c=\frac{md*100}{ms} = \frac{8000}{320} =25msmd∗100=3208000=25

Deci , solutia are o concentratie de 25%