👤

Pentru a dizolva 3 moli de clorura de amoniu in apa,se consuma 44,19kj.Determinati căldura necesară dizolvării in apă a 53,5 g de clorura de amoniu,exprimată în kj.Va rogggg, mulțumesc​

Răspuns :

Răspuns:

miu,NH4Cl= 53,5g/mol

niu=m/miu= 53,5/53,5mol=1mol

3mol............44,19kj

1mol.................x

x=14,73kj

Explicație: