👤

Mihaela a cumpărat 5 caiete si 6 pixuri, plătind pentru acestea 43 de lel. loana a cumpărat 5
caiete si 8 pixuri, plătind 49 de lei
. Află cât costă un caiet şi cât costă un pix, stiind că fetele au
cumpărat produse de acelaşi fel.​


Răspuns :

5caiete...................6 pixuri....................43lei

5caiete..................8pixuri......................49lei

Aflăm egalitățile între relații:

8-6=2pixuri

49lei-43lei=6lei

Cât costă un pix?

6:2=3lei(un pix)

3lei×6=18lei(6pixuri)

43lei-18lei=25lei(5 caiete)

25lei:5=5lei(un caiet)