5caiete...................6 pixuri....................43lei
5caiete..................8pixuri......................49lei
Aflăm egalitățile între relații:
8-6=2pixuri
49lei-43lei=6lei
Cât costă un pix?
6:2=3lei(un pix)
3lei×6=18lei(6pixuri)
43lei-18lei=25lei(5 caiete)
25lei:5=5lei(un caiet)