👤

Dau coroana!! Va rogg! Si rezolvarea

Dau Coroana Va Rogg Si Rezolvarea class=

Răspuns :

Răspuns:

SE STIE ca 1mol de substanta contine acelasi numar de particule ,6,023x10²³

A,S= 32g/mol

niu=m/A= 64/32mol=2mol

deci nr. de atomi S din 2mol este acelasi cu nr. atomi Al din 2mol

A,Al-=27g/mol

m=niuxA=2molx27g/mol= 54g Al

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari