👤

Care va fi raportul presiunilor hidrostatice a unui corp scufundat la aceiași adâncime în alcool (ρ1= 800kg/m3) și apă (ρ2= 1000kg/m3)
Urgent dau coroana răspunsului complet va rog !!!!!!​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Presiunea hidrostatica are formula P=ρgh, unde ρ=densitatea lichidului , h=adincimea la care se afal corpul

In cazul nostru avem acelasi h, densitatile sunt diferite.

P1= ρ1*g*h  

P2= ρ2*g*h  

Facem raportul P1/P2

P1/P2= ρ1*g*h/ ρ2*g*h, se simplifica cu gh si ramane

P1/P2= ρ1/ρ2=800/1000=4/5

Spor

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari