👤

mama a cumparat 7kg de cartofi pe care a platit 21 de lei si 7kg de vinete pe care a platit 42 de lei.de cate ori este mai scump un kg de vinete decat un kg de cartofi?

Răspuns :

Răspuns: de 2 ori

7 kg de cartofi = 21 lei => 1 kg de cartofi =21/7 = 3 lei

7 kg de vinete = 42 lei => 1 kg de vinete = 42/7 = 6 lei

6 : 3 = 2 ori

De 2 ori este mai scump un kg de vinete decat un kg de cartofi .

Răspuns:

Salutare!

1)Cât a costat un kg de cartofi?

  • 21:7=3 lei

2)Cât a costat un kg de vinete?

  • 42:7=6 lei

3)De câte ori este mai scump un kg de vinete decât un kg de cartofi?

  • 6:3=2 lei

#Succes!

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari