👤

Care este puterea dezvoltată de un muncitor, dacă timp de 2 minute el efectuează un lucru mecanic de 4800J? VA ROG URGENTTT AM NEVOIE LA TEST

Răspuns :

Răspuns:știm ca P=L/T asa ca 2 min*60 =120 secunde

P=l/t

P= 4800/120 = 40W(Watt)

Sper ca ai înțeles

Vezi imaginea BLANKAYROFF
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari