👤

pentru a ajunge la destinație în 4 ore un automobil sa se deplaseze cu viteza medie de 75 km/h .In cate ore parcurge mașina în aceiași distanta daca se deplasează cu 40km/h​

Răspuns :

v1=d/t1

75=d/4

d=75×4

d=300km

v2=d/t2

40=300/t2

t2=300/40

t2=7h si 30 min

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari