👤

Determină energia cinetică a unei automobil cu m=500kg care se deplasează uniform cu viteza v=108 km/h.
Vă rooog!!! ​


Răspuns :

Explicație:

Se da:

m=500kg

v=108km/h=30m/s

Rezolvare:

E=mc^2/2

E=500×30^2/2

E=225000 J