👤

Avem o piscină cu lungimea de 1,2 m , lățimea de 0,5 cm și adâncimea de 20 cm. Dacă 1 kg de vopsea acoperă o suprafață de 8 cm², atunci de câte g de vopsea e necesară pentru a vopsi pereții interiori a piscinei?

Răspuns :

Explicație:

Se da:

L=1.2m

l=0.5cm=0.005m

h=20cm=0.2 m

1kg-8cm^2

1kg-8×10^-6

Rezolvare:

V=L×l×h

V=0.0012m^3

8×10^-6=8/10^-6=0.000008 m^3

kg=0.0012/0.000008=150kg=150000g

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari