👤

O locomotiva electrică cu puterea de 3600 kW mișcă un tren cu viteza Constanța de 72 km/h. Forța de tracțiune a locomotivei este ...
cu schema și rezolvare va rog urgent !!! Dau coroana !


Răspuns :

Răspuns:

180 kN

Explicație:

P = Ft×v

v = 72km/h = 72000m/3600s = 20 m/s

Ft = P/v = 3600000W/(20m/s) = 180000 N = 180 kN

Răspuns:

tot timpul trebuie sa transformam valorile in S.I.

multe succese !

Vezi imaginea MANHALLMARK
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari