Răspuns :
Răspuns:
2,5 lei 1 kg mere, 3,25 lei 1 kg vinete
Explicație pas cu pas:
3 kg mere....... 7 kg vinete..... 30,25 lei
3 kg mere ..... 4 kg vinete..... 20,5 lei
scadem tot
/..... 3 kg vinete.... 9,75 lei => 9,75: 3= 3,25 (lei 1 kg vinete)
acum alegem o relatie de mai sus.. o aleg pe a doua deoarece este mai aproape de rezultat
3,25× 4= 13
3 kg mere....13..... 20,5
3 kg mere= 20,5- 13 = 7,5÷ 3= 2,5 (lei 1 kg mere)
verificare: (2,5×3)+(3,25×4)= 7,5+13= 20,5
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!