Răspuns :
Salutare!
1)Câți lei a cheltuit Miruna?
25%din 200=25×200:100=5 000:100=50lei
2)Cați lei i-au rămas dacă a cheltuit 25% din suma totala?
- 200-50=150 lei
#Succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!