👤

14 kg de portocale costa 511 lei.Cât costa 6kg de portocale?​

Răspuns :

6*511 supra 14= 219 lei 6kg portocale
Vezi imaginea THALESTHALES

Răspuns:

Salutare!

14 kg portocale...........511 lei

6 kg portocale............x lei

1)Cât costă un kg de portocale?

  • 511:14=36,5 lei

2)Cât costă 6 kg de portocale?

  • 6×36,5=219 lei

#Succes!

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari