👤

Sub acțiunea unei forțe F1= 30 N, un corp se mișcă cu accelerația al = 3 m/s^2. Cu ce accelerație se va mișca același corp sub acțiunea forței F2 =90 N?
Vă roog!!! ​


Răspuns :

Răspuns:

a=9m/s^2

Explicație:

F1=30

a1=3

=>m=30/3=10kg

a2=F2/m=90/10=9m/s^2