👤

Un corp cu masa m1 = 30 kg, sub acțiunea unei forțe, a căpătat accelerația a1 = 2 m/s^2. Ce accelerație va căpăta un corp de masă m2 = 60 kg, sub acțiunea aceleași forțe?
Vă roog!!! ​


Răspuns :

Răspuns:

1 m/s²

Explicație:

F = m₁ₓa₁

F = m₂ₓa₂

avand aceeasi forta egalam relatiile

m₁ₓa₁ = m₂ₓa₂ => a₂ = m₁ₓa₁/m₂

a₂ = (30kgₓ2m/s²)/60kg = (60m/s²)/60 = 1 m/s²