👤

sa se calculeze cantitatea de substanta Na2O si sa se exprime rezultatul in grame si moli ​

Răspuns :

Răspuns:

MNa2O=(2×23)+16=46+16=72g/mol

1mol=72g Na2O oxid de sodiu

3 moli = 3×72=216g Na2O