👤

8kg de mere costă 40lei . alfa cat costa 17 kg de mere
dau coroana


Răspuns :

Răspuns:85 lei!

Explicație pas cu pas: 1)Determinam cat costa 1 kg. de mere:   40:8=5lei/kg. mere!       2)Cat costa 17 kg. mere?Raspuns:17x5=85 lei.      O dupa-amiaza super!

Răspuns:

1kg m ...?lei

8 kg m...40lei

17 kg m...?lei

rezolvare:

  1. 40:8=5(lei) 1kg mere
  2. 17×5=85(lei ) 17kg mere

raspuns:

17kg m =85lei

pentru mai multe răspunsuri bune aboneazate

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari