Răspuns :
Răspuns:
A).
a).SiO₂ dioxid de siliciu
B). Stări alotropice,-carbonul are 2 stări alotropice cristaline,diamant și grafit, , fulerene, iar stare amorfă sunt cărbunii de pământ.
C).2CO+O₂=2CO₂
Masele moleculare
MCO=12+16=28g/mol
MCO₂=12+(2ˣ16) =12+32=44g/mol
2CO+ O₂ = 2CO₂
2ˣ 28gCO.....................2ˣ44gCO₂
56gCO............................X
X=(56ˣ2ˣ44)÷(2ˣ 28)=88g CO₂
Număr de moli n=m/M
n=88/44=2 moli CO₂
imol= 22,4 litri gaz
1mol...............22,4 litri
2moli................X
X=2ˣ 22,4=44,8 litri de dioxid de carbon CO₂
Explicație
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!