Răspuns :
Răspuns:
cel greu,la 2,5 metri de centrul balansoar......
G1=m1*g=50*10=500N =F1
G2=m2*g=75*10=750N =F2
b=bratul fortei
b1+b2=4m deci b1=4-b2
M1=M2 (echilibru)
F1*b1=F2*b2
500*(4-b2)=750b2
2000-500b2=750b2
1250b2=2000
b2=1.6m
b1=4-1.6 =2.4 m
G2=m2*g=75*10=750N =F2
b=bratul fortei
b1+b2=4m deci b1=4-b2
M1=M2 (echilibru)
F1*b1=F2*b2
500*(4-b2)=750b2
2000-500b2=750b2
1250b2=2000
b2=1.6m
b1=4-1.6 =2.4 m
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!