Răspuns :
1.
4 kg mere.......32 lei
7kg mere .....x lei
__________
X=32x7:4
X=224:7
X=56 lei
7 kg mere =56 lei
2.
5 kg mere ...... 30 lei
7 kg mere ....x lei
_________
X=30x7:5
X=210:5
X=42 lei
7 kg mere =42 lei
3.
4 tractoare ..... 10 zile
5 tractoare ..... x zile
_________
X=10x4:5
X=40:5=8 zile
5 tractoare ara in 8 zile
4.
8 tractoare ..... 10 zile
5 tractoare .... x zile
________
X=10x8:5
X=80:5
X=16 zile
5 tractoare ara in 16 zile
Succes!
4 kg mere.......32 lei
7kg mere .....x lei
__________
X=32x7:4
X=224:7
X=56 lei
7 kg mere =56 lei
2.
5 kg mere ...... 30 lei
7 kg mere ....x lei
_________
X=30x7:5
X=210:5
X=42 lei
7 kg mere =42 lei
3.
4 tractoare ..... 10 zile
5 tractoare ..... x zile
_________
X=10x4:5
X=40:5=8 zile
5 tractoare ara in 8 zile
4.
8 tractoare ..... 10 zile
5 tractoare .... x zile
________
X=10x8:5
X=80:5
X=16 zile
5 tractoare ara in 16 zile
Succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!