Sodiul arde în atmosferă de clor cu o lumină galbenă. Calculați masa de clor care se consumă în reacția cu sodiul,dacă se obțin 1170 g clorură de sodiu. Notează tipul reacției chimice. (AH = 1,ACl = 35,5,ANa = 23)
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!