4.1. Să se determine formula moleculară a
următoarelor hidrocarburi:
a) alchena cu masa molară M=98 kg/kmol;
b) alchena gazoasă cu densitatea în condiții
normale p=1,25 g/L;
c) hidrocarbura gazoasă cu NE=1 care, la
147°C și 4,1 atm, are densitatea p=5 g/L;
d) cicloalchena care conține 11,764% H;
e) alchena care formează prin adiție de
brom un compus ce conține 65,57% Br;
f) alchena a cărei masă creşte cu 32,14%
prin adiția apei.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!