Va rog ofer coroana!!!

Răspuns:
9,5kg cartofi.................22,8 lei
12kg cartofi.....................x
x=12•22,8/9,5=28,8 lei
9,5kg cartofi.................22,8 lei
y kg cartofi ....................48 lei
y=9,5•48/22,8=20 kg cartofi
Răspuns:
9,5 kg........22,8 lei
12 kg...............x
---------------------------------
x=12·22,8:9,5=28,8 lei costa 12 kg cartofi
9,5 kg........22,8 lei
x.................48 lei
---------------------------------
x=9,5·48:22,8=20 kg de catofi pot fi cumparate cu 48 lei