👤

Pentru 6 kg de cartofi sau plătit cu 4 lei mai mult decât pentru 2 kg .Cât costă 1 kg de cartofi?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea MAMA80

Cerință:

Pentru 6 kilograme de cartofi sau plătit cu 4 lei mai mult decât pentru 2 kilograme.

Cât costă 1 kilogram de cartofi?

Răspuns:

Un kilogram de cartofi costă 1 leu.

Explicație pas cu pas:

  • Care este diferența?
  • 6 kilograme-2 kilograme= 4 kilograme

4 kilograme de cartofi = 4 lei

1 kilogram de cartofi = ? lei

(1×4)÷4= 1 leu.

  • Cât costă 1 kilogram de cartofi?
  • Un kilogram de cartofi costă 1 leu.

Succes!

math86