👤

Circuitul electric este constituit dintr-un generator cu TEM de 15 V, ampermetru şi un consumator de energie electrică cu rezistenta de 4000 m Ohm. Ampermetrul indica intensitatea curentului de 3 A. Determinați rezistenta interioară a generatorului.
Vă rog mult, am nevoie urgent​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Scriem legea lui Ohm pentru intregul circuit, care ar trebui retinuta.

E=I(R+r)=IR+Ir

scoatem r

r=(E-IR)/I

R=4000mΩ=4Ω

r=(15-3*4)/3=(15-12)/3=3/3=1Ω

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari