👤

va rog e urgent!! puterea dezvoltata de o locomotiva este P=100 kW Ce lucru mecanic efectueaza ea timp de t=1 min

Răspuns :

Răspuns:

P= LF/∆t

100000=LF/60s

LF= 100000×60=6.000.000J

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari