👤

un corp cu masa de 2kg cade de la inaltimea de 5 m.Determinati energia cinetică și viteza corpului când el trece prin pozitia ce se află la înălțimea de 1m fată de sol​

Răspuns :

Răspuns:

v = 8.92m/s = 9m/s rotunjit

Explicație:

aplicam conservarea energiei mecanice

Ep + Ec ( la 5m) = Ep₁ + Ec₁ (la 1m)

mgh + 0 = mgh₁ + Ec₁

Ec₁ = mg(h-h₁)

Ec₁ = 2 * 10 ( 5 - 1)  = 80J

Ec₁ = mv²/2

v² = 2Ec₁/m

v² = 2 * 80/2

v = [tex]\sqrt{80}[/tex] = 4[tex]\sqrt{5}[/tex] = 4 * 2.23 = 8.92 m/s

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari