👤

Rezolvați următoarele probleme: 1. Oxidul de calciu (CaO) cu masa de 146g a interacționat cu apa. S-a format Ca(OH)2. Calculați masa de Ca(OH)2 formată.




Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

146g CaO

react. cu apa

masa de Ca(OH)2

146g                     xg

CaO + H2O= Ca(OH)2

56g                   74g

x= 146 . 74 : 56=192,93 g Ca(OH)2

MCaO= 40 +16=56-----> 56g/moli

MCa(OH)2= 40 + 2.16 + 2= 74-----> 74g/moli