👤

Din reacția carbonatului de calciu cu 2 moli de acid sulfuric rezulta :
a) 44,8 l CO2
b) 22,4 l CO
c) 67.2 l H2
AM NEVOIE URGENT, MULȚUMESC :) ​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

                2moli                       xmoli

CaCO3 + H2 SO4 = CaSO4 + CO2 + H2 O

                1mol                           1mol

x= 2moli CO2

VCO2= 2moli .22,4 L/moli=44,8 L

[raspuns a ]