c) Podeaua dintr-un dormitor are formă dreptunghiulară şi suprafata de 20 m², Lungimea podelei este de 5 m. Câţi metri de mochetă cu lățimea de 2 m sunt necesari pentru a acoperi podeaua din dormitor?
Explicație pas cu pas:1) Determinam latimea podelei:20:5=4m. 2)Aria dr.=Lxl=5x4=20m^2.Acum putem afla cati metri de mocheta cu latimea de 2m. sunt necesari:20:2=10m. de mocheta.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!