👤

55 gr de sare s-au dizolvat în 245 g de apă, calculați partea de masă a soluției obținute.
va rog


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

md= 55g sare

mapa= 245g

c

ms= md + mapa

ms= 55 + 245= 300g sol. de sare

c= md .100 : ms

c= 55 .100 : 300 = 18,33 %

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari