👤

Calculați masa de clor care se consumă în reacția cu sodiul, dacă se obțin 1 170 g de clorură de sodiu. Are loc
reacția:
sodiu + clor → clorură de sodiu


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1170g NaCl

masa de clor

              xg             1170g

2Na    +   Cl2    = 2NaCl

           2.35,5g    2.58,5g

x= 71 . 1170 : 117=710 g Cl

n= 710g : 71g/moli=10 moli Cl2