5 kg b ...... 6 kg p ...... 300 lei / × 5
8 kg b ...... 5 kg p .......365 lei /×6
__________________________
25 kg b ....... 30 kg p .......1.500 lei
48 kg b ....... 30 kg p ...... 2.190 lei
___________________________
48 - 25 = 23 kg banane ( in plus )
2190 - 1500 = 690 lei
690 : 23 = 30 lei ( costă 1 kg de banane )
30 × 25 = 750 lei ( costă 25 kg de banane )
1500 - 750 = 750 lei ( costă 30 kg de portocale )
750 : 30 = 25 lei ( costă 1 kg de portocale )
.