👤

3. Pentru 5 kg de banane, 6 kg de portocale s-au plătit 300, iar pentru 8 kg de banane și 5 portocale s-au plătit 365 lei.
Cât costa un kg de banane și 1 kg de portocale? ​


Răspuns :

5 kg b ...... 6 kg p ...... 300 lei / × 5

8 kg b ...... 5 kg p .......365 lei /×6

__________________________

25 kg b ....... 30 kg p .......1.500 lei

48 kg b ....... 30 kg p ...... 2.190 lei

___________________________

48 - 25 = 23 kg banane ( in plus )

2190 - 1500 = 690 lei

690 : 23 = 30 lei ( costă 1 kg de banane )

30 × 25 = 750 lei ( costă 25 kg de banane )

1500 - 750 = 750 lei ( costă 30 kg de portocale )

750 : 30 = 25 lei ( costă 1 kg de portocale )

.

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari