Răspuns :
Răspuns: 4 lei / kg
Explicație pas cu pas:
Schema:
15 kg cartofi + 25 kg ceapă = 160 lei
un kg de cartofi costă cât un kg de ceapă
? lei costă un kg de legume
__________________________________
Plan de rezolvare
1). Câte kg de legume a cumpărat domnul Ciobanu?
15 kg + 25 kg = 40 kg de legume
2). Cât costă un kg, știind că un kg de cartofi costă cât un kg de ceapă?
160 : 40 = 4 lei costă un kg din fiecare fel
Verific:
15 × 4 + 25 × 4 = 60 + 100 = 160 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!