Răspuns:
C= mdx100/ms
ms=75g
c=7%
md= cxms/100= 75x7/100g=5,25g KI
se cantaresc 5,25g KI si se adauga (75-5,25)g apa
c,m= niu/V
v= 0,1 l
c,m=0,1mol/l
niu= c,mxV= 0,1x0,1 mol= 0,01mol AgNO3
md=niuxmiu=0,01molx170g/mol=1,7gAgNO3
se cantaresc 1,7g AgNO3 si se aduce la semn intr-un balon cotat de 100ml
Explicație: