Răspuns:
a) 1 mol gaz (c.n.)……………22,4L
3 mol CO₂ (c.n.)………………x L
x = 3 × 22,4L = 67,2L CO₂
b) Numărul de mol are formula n = m : M (n=numărul de mol; m=masa; M=masa molară)
[tex]\rm M_{CH_4}=A_C+4\cdot A_H=12+4\cdot1=16\dfrac{g}{mol}[/tex]
m = 320g
M = 16g/mol
n = m : M = 320g : 16g/mol = 20mol CH₄
1 mol gaz (c.n.)……………22,4L
20mol CH₄ (c.n.)……………y L
y = 20 × 22,4L = 448L CH₄
c) 1 mol gaz (c.n.)……………22,4L
3 mol N₂ (c.n.)…………………x L
x = 3 × 22,4L = 67,2L N₂
c.n. = condiții normale de presiune și temperatură