👤

Calculează cantitatea în grame de substanţă dizolvată conform precizărilor din tabel:

Calculează Cantitatea În Grame De Substanţă Dizolvată Conform Precizărilor Din Tabel class=

Răspuns :

1.

Vs = 150 mL = 0,15 L , Cm = 0,5 M

M.AgNO3 = 108+14+3x16 = 170 g/mol

stim Cm = md/MxVs

=> md = CmxMxVs = 0,5x170x0,15 = 12,75 g AgNO3

2.

Vs = 500 mL = 0,5 L , Cm = 0,1 M

M.BaCl2 = 137+2x35,5 = 208 g/mol

stim Cm = md/MxVs

=> md = CmxMxVs = 0,1x208x0,5 = 10,4 g BaCl2

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari