👤

Calculati masa de apa dintr-o solutie 20% stiind ca masa de dizolvat este de 35g​

Răspuns :

Răspuns:

msol= 35*100/20 = 175 g

m(H2O)= msol-mdiz=175-35= 140g

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari