👤

Un kilogram de mere costă 3 lei Stiind acest lucru determinati ce suma de bani ar trebui să plătească tudor daca ar dori sa cumpere 2kilograme 4 kilograme 6 kilograme 10kilograme respectiv 18 kilograme de mere. Completati rezultatele in tabelul următor ​

Răspuns :

Răspuns:

1 Kg mere .....3 lei

2 kg. 6 lei

4 kg 12 lei

10 kg. 30 lei

18 kg. 54 lei

Explicație pas cu pas:

  1. Răspuns: 18 × 3= 54

Explicație pas cu pas:

1.daca un kg costa 3 lei,18 kg vor costa 54 lei,deoarece 3 × 18=54

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari