👤

FIZICA



1 Sa se calculeze presiunea exercitata la adancimea de 10 m, in apa densitatea de 1000 Kg/m3 si in mercur cu densitatea de 13600 Kg/m3.



2 Suprafata unei pompe de apa este S=20 cm2. Pompa ridica apa la o inaltime de 20 m.Cu ce forta trebuie impins acest piston? Ρ=1000 Kg/m3 si g=10 N/Kg

Va rog ajutați ma!!!



Răspuns :

Răspuns:

stiu decat 1

Explicație:

P = ρgh

P₁ = ρ₁gh  

     ρ₁ = 1000 kg /m³ , ρ₂ = 13 600 kg /m³

     g = 10 N/kg

     h = 10 m

P₁ = 1000 kg /m³ x 10 N/kg x 10 m = 100 000 N/m² = 100 000 Pa

P₂ = 13 600 kg /m³ x 10 N/kg x 10 m = 1 360 000 N/m² = 1 365 000 Pa

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari