👤

Unuia dintre profesori i-a fost recoltată o cantitate de 450 ml de sânge. El a observat că, în

primele 3 minute i-a fost recoltată 40% din întreaga cantitate de sânge recoltată, în următoarele

2 minute i-a fost recoltată

8

45

din întreaga cantitate de sânge recoltată, restul fiind recoltat în

ultimele 5 minute. Calculează câți mililitri de sânge i-au fost recoltați în ultimele 5 minute.​


Răspuns :

Salut!

Primele 3 minute: 40% din 450 ml.

[tex] \frac{40}{100} \times 450 = 180 \: ml.[/tex]

Următoarele 2 minute : 8/45 din 450

[tex] \frac{8}{45} \times 450 = 80 \: ml.[/tex]

Cantitatea de sânge recoltată în ultimele 5 minute:

450-(180+80)= 450-260=190 ml.