Răspuns :
Răspuns: 1. Δl₁ = 2,5 cm
2. m₂ = 1,125 kg
1. Forta elastica = k Δ l ( k = constanta elastica, Δl = alungirea resortului)
pentru primul experiment, F₁ = k₁Δ l₁
pentru al doilea, F₂ = k₂Δ l₂
este acelasi resort, k₁ = k₂ = k
k = F₁ / Δl ₁ = F₂ / Δl₂
Δl₁ = F₁ Δl₂ / F₂ = 15 x 5 : 30 = 2,5 cm
2 . stim ca F = m a
( principiul dinamicii , F = forta, m = masa, a = acceleratia) )
F₁ = m₁ a₁
F₂ = m₂ a₂
forta este aceeasi in cele doua cazuri,
F₁ = F₂
m₁ a₁ = m₂ a₂
m₂ = m₁ a₁ : a₂ = 1,5 kg x 0,3 m/s² : 0,4 m/s² = 1,125 kg
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!