👤

dan a cumparat 2kg mere si 4kg caise, platind in total 35lei. luca a cumparat 4kg mere si 2kg caise, platind in total 25lei. cat costa 1kg mere, respectiv 1kg caise?

Răspuns :

2 kg m ...... 4 kg c .....35 lei

4 kg m ......2 kg c ...... 25 lei /×2

_________________________

2 kg m ....... 4 kg c ...... 35 lei

8 kg m ....... 4 kg c ...... 50 lei

_________________________

8 - 2 = 6 kg. mere ( in plus )

50 - 35 = 15 lei

15 : 6 = 2,5 lei ( costa 1 kg de mere )

2,5 × 2 = 5 lei ( costa 2 kg de mere )

35 - 5 = 30 lei ( costă 4 kg de caise )

30 : 4 = 7,5 lei ( costa 1 kg de caise )

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari