👤

In elev are 450lei el cheltuie luni 20% din întreaga suma de bani marți trei cincimi din rest urmând ca joi sa cheltuiască restul banilor câți bani a cheltuit joi???

Răspuns :

20% din 450 = 450 × 20 : 100 = 9000 : 100 = 90 lei ( cheltuie luni )

450 - 90 = 360 lei ( restul rămas )

3/5 din 360 = 360 : 5 × 3 = 72 × 3 = 216 lei ( cheltuie marti )

450 - 90 - 216 = 144 lei ( cheltuie joi )

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea MAMA80