👤

Se obține o soluție prin amestecarea a 300 mL soluție de NaOH cu ρ = 1,325
g/cm 3 și concentrația 37% cu 250 g H 2 O. Calculați concentrația procentuală pentru
soluția obținută.


Răspuns :

Vs.NaOH = 300 mL , p = 1,325 g/cm3(mL) , c% = 37%

p = ms/Vs => ms = pxVs = 300x1,325 = 397,5 g sol. NaOH

m.apa = 250 g

din sol. NaOH determinam md.NaOH

c% = mdx100/ms => md = msxc%/100 = 397,5x37/100 = 147 g NaOH

=> ms.finala = ms.NaOH + m.apa = 397,5 + 250 = 647,5 g

c%finala = mdx100/ms.finala = 147x100/647,5 = 22,7%

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari