Răspuns :
Salutare!
3 prăjituri............10,50 lei
2 prăjituri.............x lei
1)Cât costă o prăjitură?
- 10,50:3=3,5 lei
2)Cât costă două prăjituri?
- 2×3,5=7 lei
Salut :)
Sper raspunsul meu sa iti fie de ajutor :)
1 prăjitură.....? lei
2 prăjituri......? lei
3 prăjituri......10,50 lei
Rezolvare:
1) Aflăm cât costă o prăjitură:
10,50:3=3,5 lei-costă o prăjitură
2) Aflăm cât costă două prăjituri:
3,5*2=7 lei- costă două prăjituri
Răspuns: două prăjituri costă 7 lei .
( * =inmultit)
Sper ca ti-am fost de folos:)
Spor la munca:)
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!